Bahçe | Tavsiyeler | Pratik Bilgiler | Proje Teknikleri | Tasarımlar |
 
 

Kendi Bahçenizi Tasarlayın 3
30.1.2014  
 YAĞMURLAMA SULAMA
 
Yağmurlama sulama ile sprinkler belli bir basınç altında suyu doğal yağışa benzer şekilde atmosfere püskürtürler.
Su damlalar halinde toprak yüzeyine düşer ve infiltrasyon ile bitki kök bölgesinde depolanır
 
Her bir sprink daire şeklinde bir alanı ıslatır. Bu dairenin yarıçapı ıslatma yarıçapı olarak adlandırılır.

Sulanacak alanlar genellikle düzensiz şekilli olduğu için max. örtme sağlamak adına kare üçgen yerleşimler kullanılır.


Hiçbir yağmurlama başlığı tek başına homojen bir sulama sağlayamadığı için Sprinkler, ıslatma yarıçapları birbirlerinin merkezlerine gelecek şekilde yerleştirilirler. Bu örtme ile eş su dağılımı sağlanır.
Şekilde 3 ayrı sprink yerleşimi örneklenmiş ve max. uniform su dağılımı bu örtme sayesinde sağlanmıştır
Bu yerleşim şekillerine göre her sprinkin saatte verdiği su miktarına yağmurlama hızı (mm/h) denir. Yağmurlama hızının toprağın su alma hızından (infiltrasyon hızı) küçük olması gerekir. Aksi halde yüzey akışı ve erozyon sorunu yaşanabilir.
YAĞMURLAMA SULAMANIN AVANTAJLARI
-Her türlü toprak bünye sınıfında sığ topraklarda her türlü topoğrafya koşulunda ve yapraklarının ıslanmasından kaynaklanan hastalıklara duyarlı olmayan birçok bitkinin sulanmasında kullanılabilir.
-Topoğrafyası düzgün olmayan alanlarda uygulanabilir. Bir göllenme veya yüzey akış yaratmayacağı için tesviye gerektirmez.
-Su alma hızı yüksek hafif bünyeli topraklarda yüksek su uygulama randımanı sağlanır.
-Geçirimsiz tabaka veya taban suyunun yakın olduğu sığ topraklarda taban suyu oluşturmadan ya da taban suyunu yükseltmeden kontrollü bir sulama yapılabilir.
-Su iletim ve su uygulama randımanı daha yüksektir. Başka bir değişle birim alanda ihtiyaç duyulan sulama suyu ihtiyacı daha azdır ve kısıtlı su kaynağı koşullarında sudan daha çok yararlanır.
-Sulama kolaylıkla yapılır ve işçilik masrafları azalır. Bitki besin maddeleri ve tarım ilaçları sulama suyu ile birlikte verilebilir.
-Ekonomik değeri yüksek bazı sebzeler ve meyve ağaçları dondan korunabilir.
Sprinkler farklı açılarda (40°-360°) çalıştırılabilirler. Kullandıkları debi miktarları açı azaldıkça orantılı olarak azalırHer sprink belirli bir işletme basıncında çalıştırılır. Çalışma basıncı aralıkları ürünün teknik açıklama tablolarında belirtilir. Bu basınç sınırları dışına çıkıldığında su dağılımı bozulacaktır.
3-E
YAĞMURLAMA SULAMA-SPREY BAŞLIKLAR
Sprey sprinkler dar alanların sulanmasında kullanılırlar. Sprink kullanımı esaslarından örtme yani uniform sulama, spreylerde daha küçük ıslatma alanları olduğu için daha çok sağlanır.

Uni-Sprey gövdeye (Pop-Up başlık) takılan nozullarla kullanım çeşitliliği sağlanmış olur.
Uygulamaya göre farklı yüksekliklerde Pop-Up gövdeler vardır. Uygulama harici zamanlard başlıklar  gövde içine girdiğinden zeminle eş seviyede olurlar bu da sprey başlıkların zarar görmemesini sağlar.
1,5m yükseklik farklarında SAM çekvalf kiti sprinke takılarak kullanılır. Fakat erozyon sorunu yaşanabilirliği olduğu için dikkatli uygulanmalıdırlar.
 
Tabloda 360° nozulların debi değerleri verilmiştir. Uygulamada max. örtme sağlayabilmek için 40°-360° değişen nozul seçenekleri de mevcutur.

Kullanım alanına göre rotary nozullar gibi farklı özelliklerde nozullar US-400 gövdeye takılıp kullanılabilir.
3-F
YAĞMURLAMA SULAMA-ROTOR BAŞLIKLAR
Rotor sprinkler geniş alanların sulanmasında kullanılırlar. RainBird rotorlar, sulama esnasında bir yağmur perdesi oluştururlar. (Rain Curtain)
Büyük su damlacıklar sayesinde tüm atış mesafesi boyunca eş su dağılımı sağlanır.
40-360 atış açısı sağlayan nozullar ile max. örtme sağlanır.
Atış mesafeleri, uygulanan işletme basıncına ve kullanılan rotora göre 4,60-60,5 m(Rain Gun max. atış mesafesi 60,5 m) arasında değişir. Mesafe ayar vidası ile bu mesafe %25 oranında düşürülebilir.
Rotorların dışarıdan müdahale görmesi ile açılarının bozulmasını önlemek için Açı hafızalı modeller kullanılır. Pop-Up (yükseltici mekanizma) ile kullanılırlar. Rüzgar hızı yüksek bölgelerde oluşan yağmur perdesinin bozulamamasını sağlamak için düşük açılı nozullar kullanılır
2 tip üretilirler.
1) Dişli tip rotorlar
2) Kaşıklı tip rotorlar
Dişli Rotorlarda su rotora girdikten sonra içinde olabilecek kum vs. parçalar dişli mekanizmada hasar yaratmaması için sprink içinde bir filtre bulunur. Su bu filtreden geçtikten sonra dişli mekanizma vasıtasıyla rotorun dönmesini sağlar.
Yükseklik farklarının olduğu alanlarda SAM (Seal-A-Matic) modeller kullanılır. Bu özellik ile erozyon ve su birikintisi oluşumunu önlemiş olur.

   
Kaşıklı rotorlarda su sprinkten çıkana kadar hiçbir engelle karşılaşmaz. Su çıkışında bulunan kaışıklı mekanizma çarpma şeklinde sprinkin dönmesini sağlar.

Rotorlar spreylere göre daha düşük bir yağmurlama oranına sahiptirler. Eğimli arazilerde, infiltrasyon hızı düşük topraklarda kullanımları spreylere oranla daha uygundur. Sulanan alan spreylere oranla daha fazla olmasıyla birim alanda kullanılacak sprink sayısını, kazı ve maliyeti azalacaktır. Yandaki tabloda projelemede genellikle kullandığımız modellerin özellikleri bulunmaktadır.
 
 
Bahces Blog Hakkında
Bahçenizin İhtiyacı olan her şey artık kapınızda…
SGS Su ve Gaz Sist. Malz. Tic. Ltd. Şti. tarafından hayata geçirilen yeni alışveriş siteniz Bahces.Com, Bahçeye yön veren markaların sahip olmak istediğiniz tasarımlarını size indirimli fiyatlarla sunuyor. Bahces.Com’a üye olarak hiç kimseden alamayacağınız tekliflerle karşılaşacak ve dünya markalarıyla Yaptığı özel anlaşmalardan faydalanacaksınız.

“Yeşil Düşün"
 
Bahces Sosyal Medya
 
Bahces İletişim

0216 634 05 59

 

SGS SU VE GAZ SİST.MALZ.TİC.LTD.ŞTİ.
Yamanevler Mah. Küçüksu Cad.
NO:49/A Ümraniye/İstanbul

 
destek@bahces.com
www.bahces.com

 Üyelik Başvurusu İçin Tıklayınız

 

Copyright © 2013 - Bahces. Tüm Hakları Saklıdır.